H69 Speedway S.A.

Na dzień 14 lutego 2022r. datujemy powstanie i formalne zarejestrowanie Spółki Akcyjnej H69 Speedway S.A., choć o pomyśle powstania i przejścia do jego realizacji mówiono już od dawna. Utworzenie spółki do kolejny z kroków ku budowie profesjonalnego, godnego zaufania i przejrzystego klubu, który w kolejnych latach ma piąć się po szczeblach rozgrywkowych aż do upragnionej jazdy w żużlowej Ekstralidze. H69 Speedway S.A. to również powrót do tradycji.

Nasza drużyna występuje w rozgrywkach ligowych pod nazwą Texom STAL Rzeszów, a więc z historycznym członem, z którym każdy rzeszowski kibic czarnego sportu identyfikuje się od kilkudziesięciu lat.

H69
H69

Jedna drużyna

Sezon 2023 pokazał potencjał jaki drzemie w klubie, zawodnikach oraz przede wszystkim rzeszowskich Kibicach, którzy z każdym spotkaniem w coraz liczniejszym gronie pojawiali się zarówno na trybunach jak też w naszych mediach społecznościowych, gdzie jako klub możemy dzielić się najświeższymi informacjami z życia klubu, a Kibice tworzą jedną wielką rodzinę dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i emocjami związanymi z Texom Stalą Rzeszów.

POZNAJ NASZĄ KADRĘ 2023

Przed zbliżającym się sezonem 2023 skład przeszedł prawdziwą metamorfozę, na czele z powrotem jednego z ulubieńców rzeszowskiej publiczności i niezwykle doświadczonego zawodnika – Petera Kildemanda. Nie była to jednak jedyna bomba transferowa. W składzie ujrzymy również między innymi niezwykle doświadczonych: Jonasa Jeppesena, Marcina Nowaka, Jacoba Thorssella, czy naszego zeszłorocznego lidera – Kevina Wolberta. Przez wielu komentatorów, Texom Stal Rzeszów stawiana jest jako jeden z faworytów rozgrywek. My jednak skupiamy się na celu jakim jest awans do fazy play-off, w której to wszystko może się zdarzyć!

POZNAJ NASZĄ KADRĘ 2023

ZOBACZ CAŁĄ KADRĘ
arrow
arrow
Nicki Pedersen
Nicki
Pedersen
ur. 2 kwietnia 1977
Dania
Jacob Thorssell
Jacob
Thorssell
ur. 24 lipca 1993
Szwecja
Krystian Pieszczek
Krystian
Pieszczek
ur. 23 września 1995
Polska
Marcin Nowak
Marcin
Nowak
ur. 18 sierpnia 1995
Polska
Peter Kildemand
Peter
Kildemand
ur. 1 września 1989
Dania
Mateusz Świdnicki
Mateusz
Świdnicki
ur. 10 sierpnia 2001
Polska
Jesper Knudsen
Jesper
Knudsen
ur. 11 lipca 2004
Dania
Jakub Poczta
Jakub
Poczta
ur. 8 stycznia 2004
Polska
Anze Grmek
Anze
Grmek
ur. 12 października 2005
Słowenia
Wiktor Rafalski
Wiktor
Rafalski
ur. 2 grudnia 2005
Polska
Bartosz Curzytek
Bartosz
Curzytek
ur. 8 sierpnia 2003
Polska
Kryspin Jarosz
Kryspin
Jarosz
ur. 20 maja 2008
Polska
ZOBACZ CAŁĄ KADRĘ

Bądź na bieżąco

OBSERWUJ NAS NA INSTAGRAMIE arrow

Władze TEXOM Stal Rzeszów

Michał Drymajło

Michał Drymajło

Prezes Zarządu

Jacek Trojanowski

Jacek Trojanowski

Dyrektor Sportowy

Nasze początki

1927-1948

Wracając do początków. Rzeszowski żużel swoją historię zaczął pisać tuż po wyzwoleniu, choć pierwsze wyścigi uliczne datowane są na rok 1927, kiedy to Rzeszowskie Towarzystwo Kolarzy i Motocyklistów organizowało tak zwane wyścigi uliczne. Po wojnie towarzystwo wznowiło działalność, lecz ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, pierwsze mecze na torze (bieżni wokół boiska piłkarskiego) odbywały się na stadionie w niedalekim Jarosławiu. Rok 1948 upłynął pod znakiem budowy pierwszego w Rzeszowie a 3 w Polsce toru żużlowego. Dzięki porozumieniu władz RTKiM oraz KS Resovii rozpoczęto budowę toru wokół bieżni lekkoatletycznej stadionu na dzisiejszej ulicy Wyspiańskiego. Nowo powstały tor żużlowy użytkowany był przez RTKiM przez 2 lata, a pierwsze zawody odbyły się jeszcze w lipcu 1948 roku, kiedy do Rzeszowa zawitali zawodnicy Olimpii Grudziądz.

21 lutego 1950

21 lutego 1950 to jedna z najważniejszych dat w historii sekcji żużlowej ZKS „Stal” Rzeszów. W tym dniu bowiem odbyło się pierwsze jej zebranie, na którego czele stanął Eugeniusz Haman. W 1951 roku zrezygnowano z rozgrywek drugoligowych, a w ich miejsce zorganizowano ligę zrzeszeniową, w której wzięła udział Gwardia Rzeszów, reprezentowana między innymi przez Józefa Dyląga czy Eugeniusza Nazimka. Przez kolejne lata rozgrywki w Rzeszowie przebiegały pod znakiem trójmeczów, bez rywalizacji ligowej. Została ona reaktywowana dopiero w 1955 roku.

1955-1998

22 maja 1955 to kolejna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza data w historii klubu. Na torze Stali Świętochłowice odbył się inauguracyjny mecz ligowy Stali Rzeszów w II lidze. Mecz padł łupem gospodarzy, lecz tylko 1 punktem w stosunku 27:26 dla gospodarzy. W 1959 roku zespół awansował do grona najlepszych drużyn w kraju, a skład z między innymi Florianem Kapałą, Janem Malinowskim, czy Stefanem Kępą zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski, w sezonach 1960-1961. W latach 1962-1963 Stalowcy sięgnęli po wicemistrzowski tytuł, natomiast brązowy medal zespół wywalczył 3 lata później. Po latach sukcesów przyszedł czas posuchy aż do roku 1998 i brązowego medalu DMP za sprawą złotej rzeszowskiej młodzieży z Piotrem Winiarzem, Maciejem Kuciapą czy Rafałem Trojanowskim na czele.