POZNAJMY RYWALA - METALIKA RECYCLING KOLEJARZ RAWICZ
Data dodania: 26 styczeń 2022 r. w kategorii: Kategoria główna

Niedźwiadki, wspomagane przez ostatnie lata przez Unię Leszno, od sezonu 2022 są zdane już tylko na siebie. Pomimo straty takiego partnera, jakim jest najbardziej utytułowany klub w Polsce, to właśnie rawiczanie byli, może się zdawać najaktywniejsi na transferowej giełdzie. Z "drużyny rezerw" zespół zmienił się diametralnie i w tym momencie rawiczanie są stawiani jako jeden z kandydatów do awansu, a na pewno jako pewniak do udziału w fazie play-off.

HISTORIA
Sport żużlowy w stolicy powiatu rawickiego swoje początki datuje na rok 1948, kiedy to Motoklub Rawicz wystąpił w turnieju kwalifikacyjnym do powstającej dopiero ligi żużlowej i wywalczył miejsce w 1 lidze. Rok później, zespół włączony został do Kolejowego Klubu Sportowego „Kolejarz”. Największe sukcesy Niedźwiadków przypadały na lata 1954-1955 kiedy to wywalczyli brązowy i srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Po dobrych początkach przyszła jednak odwilż i Kolejarz spadł do II ligi, a wraz ze spadkiem, z klubu odeszła jego największa legenda – Florian Kapała. Z powodu coraz większych problemów, początkiem lat 60. rozwiązano sekcję żużlową i na 36 lat kibice z Rawicza musieli pożegnać się z warkotem żużlowych motocykli, aż do roku 1996, kiedy to RKS Kolejarz Rawicz przystąpił do rozgrywek II ligi, startując nieprzerwanie aż do dziś.

SKŁAD 2022
Seniorzy:

 • Damian Baliński (Polska)
 • Ryan Douglas (Australia)
 • Damian Dróżdź (Polska)
 • Matić Ivacic (Słowenia)
 • Daniel Kaczmarek (Polska)
 • Sam Masters (Australia)
 • Josh Pickering (Australia)
 • Nick Skorja (Słowenia)
 • Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia)

Juniorzy:

 • Tom Brennan (Wielka Brytania)
 • Bartosz Curzytek (Polska)
 • Steven Goret (Francja)
 • Kacper Kłosok (Polska)
 • Oskar Kołak (Polska)
 • Wiktor Przyjemski (gość) (Polska)
 • Krzysztof Sadurski (gość) (Polska)

Trener: Piotr Świderski

Przyszli: Kaczmarek (Ostrów), Masters (Rzeszów), Pickering, Ivacic (Wittstock), Skorja (Landshut), Wilson-Dean, Goret, Brennan (Łódź), Curzytek (Wrocław), Kłosok (Poznań), Kołak (Łódź) 
Odeszli: Szlauderbach (Gniezno)


Skład został zdecydowanie wzmocniony względem ostatniego roku. Poza młodziutkimi zawodnikami, którzy nie zwojowali zeszłorocznych rozgrywek, z klubem pożegnał się jeden z liderów — Szymon Szlauderbach, który przystał na warunki pierwszoligowego Startu Gniezno. W ich miejsce zakontraktowany został zaciąg zawodników z Australii oraz Słowenii. Na pierwszy rzut oka w roli lidera śmiało można postawić Sama Mastersa, który w sezonie 2021 wykręcił wysoką, bo aż 3 średnią biegopunktową na poziomie 2,302. Kroku ma mu dorównywać mniej doświadczony, ale notujący bardzo dobre występy poza polską ligą, jego krajan — Ryan Douglas. Lider polskiej formacji seniorskiej z zeszłego roku — Damian Dróżdż wraz z Damianem Balińskim zdecydowali się pozostać w drużynie, a dołączył do nich dwukrotny Młodzieżowy Indywidualny Mistrz Polski — Daniel Kaczmarek, dla którego sezon ten ma przebiegać pod znakiem odbudowy, po nieco słabszych sezonach na poziomie I ligi. Formację juniorską tworzyć będą między innymi: Tom Brennan i Steven Goret, czyli żużlowcy uważani w swoich krajach za młode talenty. Polskim juniorem będzie najprawdopodobniej Bartosz Curzytek, lub ktoś z dwójki niezwykle mocnych "gości": Wiktor Przyjemski z Polonii Bydgoszcz i Krzysztof Sadurski, który w zeszłym sezonie reprezentował barwy Niedźwiadków i tor przy Sportowej z pewnością nie jest mu obcy.

STADION
Stadion im. Floriana Kapały, bo taką nazwę nosi domowy tor Metaliki Recycling Kolejarza Rawicz może pomieścić do 3000 kibiców, nie licząc miejsc stojących. Tor ma długość 333 metrów, a jego rekordzistą jest Adrian Miedziński, który osiągnął czas 59,98 sek. Sam stadion jak na warunki panujące na większości żużlowych obiektów w Polsce jest dość skromny, natomiast większość z kibiców, tych lokalnych jak również przyjezdnych zwraca uwagę na niesamowitą żużlową atmosferę, jak za startych dobrych czasów.

KALENDARZ
16/17 kwietnia Metalika Recycling Kolejarz Rawicz — Texom Stal Rzeszów
16/17 lipca Texom Stal Rzeszów — Metalika Recycling Kolejarz Rawicz