POZNAJMY RYWALA — OK BEDMET KOLEJARZ OPOLE
Data dodania: 14 styczeń 2022 r. w kategorii: Kategoria główna

Jedno z większych zaskoczeń sezonu 2021? Można tak powiedzieć, ale jako zaskoczenie negatywne szczególnie z punktu widzenia kibiców jak i działaczy oraz zawodników opolskiego Kolejarza. Pomimo świetnej rundy zasadniczej, finał ubiegłorocznej 2. Ligi Żużlowej należał do debiutanta zza zachodniej granicy — Landshut Devils. Wysoka czternastopunktowa zaliczka Diabłów z pierwszego finałowego spotkania okazała się zbyt duża do odrobienia i ostatecznie Kolejarz Opole skończył drugi sezon z rzędu na drugim miejscu w tabeli. Sternicy klubu zapowiadają, że w sezonie 2022 znów będą walczyć o awans i jazdę w kolejnych latach na wyższym szczeblu rozgrywkowym. Czy tak będzie... czas pokaże.

HISTORIA
Choć historia zespołu, który dziś startuje w rozgrywkach ligowych rozpoczęła się w 2015 roku, to jednak żużel w Opolu swoją kartę zaczął pisać już w 1957 roku, kiedy to utworzona została sekcja żużlowa klubu Kolejarz. Po kilku latach przyszedł czas na debiut w rozgrywkach ligowych. Sezon ten (rok 1961) opolanie zakończyli na ostatnim, jedenastym miejscu w lidze i wyników drużyny z pewnością nie można było uznać za satysfakcjonujące. Aż do roku 1969, w którym zwyciężyli rywalizacje na poziomie drugoligowym tak, aby w kolejnym sezonie już na najwyższym szczeblu rozgrywek zdobyć tytuł drugiego wicemistrza Polski. Jak dotąd w wieloletniej historii klubu było to jego największe osiągnięcie, a zespół od roku 1989 startuje nieprzerwanie na drugim i trzecim szczeblu rozgrywek. Jednakże żużlowe Opole to nie tylko zespół ligowy. Większa część sympatyków czarnego sportu myśląc o Opolu, przypomina sobie osobę Jerzego Szczakiela i rok 1973 kiedy to na Stadionie Śląskim w Chorzowie w biegu dodatkowym o Indywidualne Mistrzostwo Świata pokonał Nowozelandczyka Ivana Maugera.

SKŁAD 2022
Seniorzy:
Pontus Aspgren (Szwecja)
Adrian Cyfer (Polska)
Andriej Kudriaszow (Rosja)
Oskar Polis (Polska)
Jacob Thorssell (Szwecja)
Juniorzy:
Esben Hjerrild (Dania)
Theo Johansson (Szwecja)
Jan Macek (Czechy)
Oskar Stępień (Polska)
Jakub Krawczyk (gość) (Polska)
Jakub Poczta (gość) (Polska)

Trener: Marcin Sekula

Przychodzą: Aspgren (Rybnik), Cyfer (Rzeszów), Johansson, Macek, Hjerrlid 
Odchodzą: Brzozowski, Mads Hansen (Landshut), Orwat (Piła), Krzykowski, Łobodziński (Grudziądz)

Okres transferowy w Opolu przebiegł może się wydawać dość spokojnie. Trzon zespołu został utrzymany z Jacobem Thorssellem na czele. W miejsce najsłabszego ogniwa wskoczył Adrian Cyfer, który wraz z Oskarem Polisem stanowić będzie o sile polskiej formacji seniorskiej oraz zakontraktowany został Szwed Pontus Aspgren, który w Opolu ma pełnić funkcję jednego z liderów zespołu. Klub musiał pożegnać się z rewelacją rozgrywek Madsem Hansenem, który ze względu na zapis w regulaminie eWinner 1. Ligi o zawodniku U24 był łakomym kąskiem na transferowej giełdzie. Kibice największe nadzieje pokładają w Szwedach. Aspgren zaliczył dość dobry poprzedni sezon, a Jacob Thorssell był piątym najskuteczniejszym zawodnikiem 2. Ligi Żużlowej, sklasyfikowanym tuż za Kevinem Woelbertem. Dużo można spodziewać się również po Oskarze Polisie i Andrieju Kudriaszowie, którzy od kilku lat utrzymują się w czołówce najskuteczniejszych zawodników na drugoligowym froncie. Jeśli chodzi o formację młodzieżową, to na ten moment ciężko wskazać, kto będzie ją tworzył. Jest Oskar Stępień oraz młodzieżowcy zagraniczni. Jeśli tylko terminarz pozwoli, to Kolejarz będzie mógł liczyć na pomoc "gości" z Ostrowa, a więc jednej z rewelacji ubiegłego sezonu — Jakuba Krawczyka oraz jego klubowego kolegi Jakuba Poczty. Na papierze skład naszych rywali znów wygląda bardzo solidnie i z pewnością słowa oraz cel zarządu na ten sezon nie są stawiane przypadkowo.

STADION
Jakimi słowami można opisać Miejski Stadion Żużlowy im. Mariana Spychały w Opolu oraz tor? Kameralny i techniczny. Stadion powstały w 1945 nie należy do najnowocześniejszych w Polsce, lecz panujący "żużlowy" klimat sprzyja świetnej rywalizacji. Swoją cegiełkę do emocji dokłada przede wszystkim krótki, bo liczący 321 metrów, techniczny tor, na którym mijanki przy kredzie i po szerokiej są na porządku dziennym. Aktualnie rekordzistą owalu przy Wschodniej 2 jest Greg Hancock, który w barwach Stali Rzeszów w roku 2018 ustanowił rekord wynoszący 59,50 sekundy.s

KALENDARZ
9/10 kwietnia Texom Stal Rzeszów — OK Bedmet Kolejarz Opole
23/24 lipca OK Bedmet Kolejarz Opole — Texom Stal Rzeszów

 

Łukasz Dębski