POZNAJMY RYWALA – OPTIBET LOKOMOTIV DAUGAVPILS
Data dodania: 01 luty 2022 r. w kategorii: Kategoria główna

Lokomotiv Daugavpils a dokładniej Lokomotive Dyneburg to doskonale znany polskim kibicom łotewski zespół mający swoją siedzibę w 100 tysięcznym mieście pod względem ludności w południowo-wschodniej część kraju. Sezon 2021 Łotysze skończyli na czwartym miejscu, po nieudanym starcie w fazie play-off, w którym ulegli zdecydowanie drużynie z Opola (wynik dwumeczu 64:110).

HISTORIA
Klub powstał już w 1963 roku, a największe sukcesy święcił w latach 70. XX wieku, kiedy to startując w radzieckiej lidze żużlowej, wywalczył między innymi dwa wicemistrzostwa Drużynowych Mistrzostw Związku Radzieckiego na żużlu. Za legendy Lokomotivu Daugavpils uznać można z pewnością takich zawodników jak Władimir Tkaczuk, Anatolij Kuźmin czy wciąż jeżdżący Kjastas Poudżuks. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, Lokomotiv został jedynym łotewskim zespołem na żużlowej arenie i od tego czasu startuje wyłącznie w ligach zagranicznych. Jedną z ciekawostek nieznanych szerszemu gronu kibiców jest fakt, że zespół łotewski występował między innymi w lidze fińskiej, w której święcił ogromne sukcesy. W roku 2005 włodarze klubu znad Dźwiny zdecydowali się na przystąpienie do rozgrywek ligowych w Polsce. Na zwieńczenie trzeciego sezonu w polskiej lidze, Łotysze po barażach z lubelskim TŻ-em awansowali do 1 ligi i startowali na tym poziomie rozgrywkowym nieprzerwanie aż do sezonu 2020. Lokomotiv wygrał rozgrywki pierwszoligowe dwukrotnie natomiast ze względu na zapisy regulaminowe, nie otrzymali przepustki na walkę o Drużynowe Mistrzostwo Polski.

SKŁAD 2022
Seniorzy:

 • Rene Bach (Dania)
 • Adam Ellis (Wielka Brytania)
 • Arsłan Fajzulin (Rosja)
 • Daniił Kołodinski (Łotwa)
 • Jewgienij Kostygow (Łotwa)
 • Nick Morris (Australia)
 • Kjastas Puodżuks (Łotwa)

Juniorzy:

 • Ricards Ansviesulis (Łotwa)
 • Artiom Juhno (Łotwa)
 • Nikita Kaulins (Łotwa)
 • Ernest Matjuszonoks (Łotwa)
 • Rudolfs Sprogis (Łotwa)
 • Maris Strelcovs (Łotwa)
 • Markus Maximus Lill (Estonia)

Trener: Nikołaj Kokin

Przyszli: Bach, Ellis (Rzeszów), Fajzulin, Lill, Morris
Odeszli: Michaiłow (Bydgoszcz), H. Andersen, Jonasson (Piła), Gusts (Wrocław)

Drużyna z Daugavpils została zbudowana jak co rok w oparciu o „swoich” chłopaków. Pewniakiem do meczowego zestawiania będzie zdecydowanie Jewgienij Kostygow, który w sezonie 2021 wraz z Olegiem Michajłowem i Francisem Gustsem wiódł prym w zespole. O ile Jewgienij został w drużynie, o tyle dwóch jego młodszych kolegów zdecydowało się na kontynuację kariery kolejno w Polonii Bydgoszcz oraz Sparcie Wrocław. Nie trudno odnieść wrażenia, że takich zawodników trudno będzie zastąpić. Władze klubu zdecydowały się na zakontraktowanie wracających do polskiej ligi: Duńczyka Rene Bacha i doskonale znanego rzeszowskim kibicom – Nicka Morrisa. W składzie pojawił się również Adam Ellis, który ostatnie dwa sezonu spędził z Żurawiem na plastronie. Ważnych punktów można spodziewać się również po formacji młodzieżowej. Szkółka żużlowa w Daugavpils słynie ze świetnego szkolenia, czego dowodem mogą być, chociażby tegoroczne kontrakty Michajłowa i Gustsa w wyższych ligach. Dobre występy w zeszłym sezonie notowali już Ansviesulis oraz Matjuszonoks, a do składu puka długa kolejka innych talentów z Artiomem Juhno na czele. Pomimo braku wielkich gwiazd w składzie, drużyna wydaje się być niezwykle wyrównaną i taką, na której nie spoczywa duża presja, a to może przełożyć się na dobry wynik i niejedną niespodziankę z wyżej notowanymi rywalami, szczególnie na domowym torze.

STADION
Stadion położony w centralnej części miasta pomieścić może do około 10 tysięcy kibiców na dwóch trybunach położonych równolegle do siebie na prostej startowej oraz prostej przeciwległej. Na dość długim jak na polskie warunki torze, bo liczącym 373 metry, najlepszy czas wykręcił w roku 2010 Grigorij Łaguta, a przejechanie 4 okrążeń zajęło mu 66,01 sek. Nawierzchnia toru w Dyneburgu należy do tych typowo twardych, a samo przygotowanie toru nierzadko zaskakuje drużyny przyjezdne, szczególnie te preferujące jazdę na torach przyczepnych.

KALENDARZ
30 kwietnia/1 maja Optibet Lokomotiv Daugavpils – Texom Stal Rzeszów
25/26 czerwca Texom Stal Rzeszów - Optibet Lokomotiv Daugavpils

 

Opracował Łukasz Dębski