POZNAJMY RYWALA – UNIA TARNÓW
Data dodania: 08 styczeń 2022 r.

Tej drużyny rzeszowskim kibicom nie trzeba specjalnie przedstawiać. Mecze z ekipą można powiedzieć zza miedzy, choć z innego województwa od kilkudziesięciu lat i kilkudziesięciu spotkań przyciągają na trybuny zarówno rzeszowskie jak i tarnowskie kilka, a nawet kilkanaście tysięcy kibiców na każdą z rywalizacji, mającą miano Derbów Południa. Po wielu latach jazdy Unii Tarnów na poziomie Ekstraligowym przyszedł czas na spadek do 2. ligi w sezonie 2021.


HISTORIA
ZKS Unia Tarnów, bo pod taką nazwą występowali przed prawie 50 lat, swoją historię rozpoczęła w 1957 roku. Przez kilkadziesiąt lat nie świecili oni wielu sukcesów i ścigali się głównie na drugim poziomie rozgrywkowym z kilkoma wyjątkami w I lidze, lecz bez powodzenia. Pierwszym medalem DMP (srebro) mogli pochwalić się w roku 1994 kiedy to ulegli jedynie Sparcie Wrocław i pomimo świetnego sezonu, kolejne lata były okupione gorszymi pozycjami w tabeli aż ku spadkowi do 2 i kolejno 3 ligi. Złote lata przypadają na sezony 2004 oraz 2005 kiedy to dwukrotnie sięgali po tytuł najlepszej drużyny w kraju z przerwą do roku 2012, w którym zapisali na swoim koncie trzeci złoty medal. Kolejne trzy lata spędzili na trzecim stopniu podium, po których wyniki stopniowo pogarszały się, w skutek czego sezon 2022 Jaskółki spędzą na najniższym szczeblu rozgrywek. 

DERBY POŁUDNIA
To chyba to na co kibice Stali Rzeszów i Unii Tarnów czekają najbardziej. Mecz z lokalnym rywalem od kilkudziesięciu lat wywołuje ogromne emocje wśród kibiców, ale również zawodników, szczególnie tych "swoich". Niejednokrotnie przebieg spotkania miał się nijak do formy zawodników czy zespołów, jakie prezentowali w poprzednich spotkaniach w lidze, a często mecze te rozstrzygały się na linii start-meta piętnastego wyścigu. W całej historii spotkań nieznacznie lepsza jest Stal, która zgromadziła 36 zwycięstw przy 35 tryumfach Unii. Trzykrotnie Derby kończyły się wynikiem remisowym.


SKŁAD 2022
Seniorzy:
Troy Batchelor (Australia)
Oskar Bober (Polska)
Ilja Czałow (Rosja)
Kenneth Hansen (Dania)
Peter Ljung (Szwecja)
Piotr Pióro (Polska)
Patryk Rolnicki (Polska)
Tero Aarnio (Finlandia)
Juniorzy:
Mateusz Gzyl (Polska)
Witalij Kotlar (Ukraina)
Piotr Świercz (Polska)
Patryk Zielinski (Polska)
Dawid Rempała (gość) (Polska)
Trener: Paweł Baran

Przyszli: Hansen, Pióro (Łódź), Batchelor, Czałow, Rolnicki (Rzeszów), Kotlar (Krosno), Ljung (Gniezno), Aarnio (Poznań)
Odeszli: Iversen (Łódź), Koza (Gniezno), Nilsson, Tungate (Zielona Góra), D.Rempała (Zielona Góra), Konieczny (Bydgoszcz), Lampart (Rzeszów), Woentin, Mroczka (Piła)


Pierwsze co rzuca się w oczy to z pewnością skład złożony z zawodników, którzy w sezonie 2021 nie mieli, bądź mieli bardzo mało okazji do startów w polskiej lidze. W regularnym składzie nie wliczając w to "gościa" - Dawida Rempały, żaden z zawodników nie został sklasyfikowany w poprzednim sezonie. Czego zatem można spodziewać się po tarnowskich zawodnikach i ich formie? Eksperci mówią, że wszystkiego. Z pewnością jednym z najpewniejszych punktów może być wychowanek Unii — Patryk Rolnicki, który z wszystkich zawodników miał najwięcej okazji do startów w minionym sezonie. Choć na torze w Rzeszowie pokazywał się z bardzo dobrej strony, to średnia wyjazdowa nie zadowoliła z pewnością samego Patryka, którego ambicje i umiejętności są o wiele wyższe. Wydaje się, że solidnym wzmocnieniem może być doświadczony Szwed — Peter Ljung, wieloletni lider Jaskółek. Jednakże poprzedni sezon a właściwie jedno spotkanie w barwach Wilków Krosno i występ w Starcie Gniezno z pewnością nie napawają wielkim optymizmem (w obu spotkaniach zdobył zaledwie 3 punkty). Lista zawodników jest długa na czele z powracającym na polskie tory Troyem Batchelorem czy Oskarem Boberem i juniorami, na których z pewnością liczą kibice. W przypadku szczęśliwego ułożenia kalendarza 1 i 2 ligi ważnym ogniwem będzie Dawid Rempała, który tym razem występować będzie w roli "gościa". Choć przedsezonowe spekulacje nie dają wielu szans naszemu rywalowi w walce o najwyższe lokaty, to z pewnością nie będą to łatwe spotkania a dodatkowy smaczek, jakim są Derby na pewno zmotywują zarówno zawodników, ale również kibiców do jak najgłośniejszego dopingu i wspomagania swoich ulubieńców.


STADION
Stadion Miejski Jaskółcze Gniazdo w Tarnowie umiejscowiony jest w jednej z dzielnic miasta — Mościcach. Na dziś może on pomieścić około 11500 kibiców, choć rekordowa frekwencja podczas finału w roku 2004 wyniosła 25000. Długość toru jest bliźniaczo podobna do rzeszowskiego i wynosi 392 metry. Choć samym wyglądem i infrastrukturą stadion nie należy do najnowocześniejszych w Polsce i walka o jego modernizację trwa od dobrych kilku lat, to na brak emocji na torze z pewnością nigdy nie można było narzekać... szczególnie podczas Derbów Południa!

KALENDARZ
7/8 maja Texom Stal Rzeszów - Unia Tarnów
18/19 czerwca Unia Tarnów - Texom Stal Rzeszów

 

Łukasz Dębski