Prezentacja Texom Stali Rzeszów za nami. Znamy nazwiska naszych zawodników na sezon 2023 [RELACJA]
Data dodania: 05 listopad 2022 r. w kategorii: Kategoria główna

W piątek, 4 listopada w Centrum Kulturalno – Handlowym Millenium Hall odbyła się prezentacja drużyny Texom Stali Rzeszów. Tym samym, poznaliśmy szeroką kadrę, piętnastu zawodników, którzy w sezonie 2023 startować będą z Żurawiem na piersi.

Kibice Texom Stali Rzeszów w licznym gronie zawitali w piątkowy wieczór do Centrum Kulturalno - Handlowego Millenium Hall poznać skład zespołu na sezon 2023. Wśród Kibiców "czarnego sportu" z całą pewnością wyróżnić należy Włodarzy Rzeszowa w osobach: Prezydenta Miasta - Konrada Fijołka i Zastępcy Prezydenta Miasta – Krystyny Stachowskiej, a także Prezesa Zarządu MPWiK Rzeszów – Marka Ustrobińskiego, którzy także przybyli poznać skład rzeszowian na kolejny sezon. Podczas prezentacji zabraknąć nie mogło także przedstawicieli sponsorów rzeszowskiej drużyny: Texom, Stolaro, AMD, Nexoris, HOG, Solare oraz Hagsen. Po kilku słowach przywitania oraz przedstawienia aktualnej sytuacji klubu przez Prezesa Łukasza Rojka rozpoczęliśmy prezentację drużyny, którą poprowadzili dziennikarka stacji Eleven Sports, Joanna Cedrych oraz Bartosz Komsta, który kolejny raz poprowadził imprezę.

Pierwszymi „odsłoniętymi kartami” na sezon 2023 byli polscy młodzieżowcy: Mateusz Majcher, Konrad Mikłoś i Nikodem Chorzępa to nazwiska doskonale znane Kibicom znad Wisłoka, gdyż każdy z nich stawiał pierwsze „żużlowe kroki” właśnie na Hetmańskiej 69. Dwóch z nich - Mateusz i Konrad swoje ligowe debiuty mają już za sobą, z kolei ten czeka jeszcze Nikodema, który 16 lat uprawniające do startu w ligowych zawodach ukończy w marcu przyszłego roku. Dodajmy, że nasz najmłodszy zawodnik obecnie wraca do zdrowia po upadku, który zanotował na koniec sezonu w Rybniku. Nikodemowi życzymy dużo zdrowia!

W kolejnym sezonie, w regulaminie nadal obowiązywał będzie przepis o zagranicznym młodzieżowcu. Tym samym, w naszym zestawieniu zawodników o takim profilu będzie czterech. Pierwszy z nich, Anže Grmek to utalentowany 17-latek ze Słowenii. O jego talencie przekonały się już chociażby klubowy ekstraligowe, oferując młodemu zawodnikowi jazdę w swoich drużynach. Brytyjczyk, Anders Rowe to kolejny z młodzieżowców naszej drużyny. 20-latek miniony rok spędził w barwach Stali Gorzów, gdzie notował solidne występy w Ekstralidze U-24. Dodajmy, że miał on okazję także jeździć na drugoligowych torach, bowiem w 2020 roku był podstawowym zawodnikiem Kolejarza Rawicz, gdzie wystąpił w dziewięciu meczach, zdobywając łącznie 36 punktów.

W zespole Texom Stali Rzeszów witamy także Philipa Hellström Bängsa, który pierwsze sukcesy swojej żużlowej kariery osiągał jeszcze w klasie 250cc. Ostatni sezon spędził w Starcie Gniezno, a swój potencjał szczególnie pokazał w finałach SoN w 2021 roku, gdzie był liderem reprezentacji Szwecji. Dodajmy, że jest on również dwukrotnym Indywidualnym Wicemistrzem Szwecji Juniorów. Ostatni z zawodników tej formacji – Rune Thorst to 19-letni Duńczyk. Zapewne wielu kibiców, nie miało okazji słyszeć o Rune, jednak ma on już za sobą bardzo dobry występ w duńskich eliminacjach do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, gdzie zajął piąte miejsce, m.in. przed znanymi już z polskich torów nazwiskami jak: Emil Breum, William Drejer, czy przed rekordzistą rzeszowskiego toru - Kevinem Juhl Pedersenem.

W nadchodzącym roku, w 2. Lidze Żużlowej czeka nas zmiana, bowiem w składach zespołów startować będą zawodnicy formacji U-24. Po zaprezentowaniu naszych juniorów, przyszedł czas na zaprezentowanie tych zawodników. Rafał Karczmarz i Mateusz Tudzież – to właśnie Ci zawodnicy będą stanowić o sile tej formacji naszej drużyny. Dodajmy, że obaj w minionym sezonie startowali w najlepszych zespołach dwóch najlepszych polskich klas rozgrywkowych. Rafał pomógł Cellfast Wilkom Krosno osiągnąć historyczny awans do PGE Ekstraligi, z kolei Mateusz dołożył cegiełkę do także historycznego sukcesu Motoru Lublin, złotego medalisty DMP.

Formację seniorską naszej drużyny na kolejny sezon otwierają zawodnicy, którzy w tamtym sezonie zdobywali punkty dla Biało-Niebieskich, będąc dwoma najskuteczniejszymi ogniwami w talii managera Piskorza. Pierwszy, Kevin Wölbert był liderem Texom Stali oraz dziesiątym zawodnikiem 2. Ligi Żużlowej, ze średnią 1,982 pkt./bieg. Z kolei, Eduard Krčmář zanotował szesnastą średnią ligową (1,898 pkt./bieg). Dla obu zawodników sezon 2022 był wymagający – przypomnijmy, że Kevin przed startem sezonu stracił w pożarze cały sprzęt, a Eda wracał do ścigania po kontuzji ręki. Mimo tego, obaj pokazali się z bardzo dobrej strony, jednak jak sami podkreślają stać ich na zdecydowanie więcej, czego oczywiście życzymy w 2023 roku!

Jedynym polskim seniorem będzie Marcin Nowak, wychowanej leszczyńskiej Unii, który w ostatnich latach reprezentował barwy łódzkiego Orła, gdzie był bardzo ważnym ogniwem zespołu, a ostatni rok zakończył ze średnią 1,681 pkt./bieg. Jak sam mówi, najlepszym sezonem w karierze 27-latka był rok 2016 spędzony w barwach ekstraligowego GKM-u Grudziądz. Liczymy, że po sezonie 2023 zmieni się to i właśnie nadchodzący rok będzie najlepszym w karierze Marcina.

Jonas Jeppesen – to kolejny zawodnik naszej drużyny. Duńczyk miniony rok spędził w barwach brązowego medalisty PGE Ekstraligi, Włókniarza Częstochowa. Dodajmy, że Jonas ma za sobą liczne sukcesy - trzykrotne brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, dwukrotnie srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów, a także dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Danii.

Do Biało-Niebieskich dołącza Jacob Thorssell, który na swoim koncie ma sukcesy na krajowym podwórku – brązowy oraz dwukrotnie złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Szwecji Indywidualnych Mistrzostw Szwecji, a także osiągnięcia na międzynarodowych torach – brązowe medale Drużynowych Mistrzostw Europy z 2011 roku oraz Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów z 2012 roku. Ponadto, Jacob zaliczył także 3 starty w turniejach Grand Prix. Miniony sezon Szwed spędził w Opolu, gdzie z miejscowym Kolejarzem, kolejny raz zameldował się w finale, będąc przy tym najskuteczniejszym zagranicznym zawodnikiem opolan całego sezonu. W klasyfikacji generalnej średnich indywidualnych zajął dziewiąte miejsce, przed naszym reprezentantem – Kevinem Wölbertem, osiągając średnią 2,022 pkt./bieg.

Powrót do Rzeszowa!  Po siedmiu latach witamy Petera Kildemanda, który ostatnie starty w Rzeszowie notował w 2015 roku, na torach PGE Ekstraligi. Dodajmy, że popularny „Pająk” to także były uczestnik cyklu Grand Prix, srebrny medalista Indywidualnych Mistrzostw Europy z 2014 roku, ponadto  złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Świata 2014 i Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów 2010. W ubiegłym sezonie Peter reprezentował barwy klubu z Gniezna, gdzie zaliczył pięć meczów, osiągając średnią na poziomie 1,750 pkt./bieg. Peter bardzo dobrze wspomina starty w Rzeszowie, co bez wątpienia potwierdza fakt, iż decyzję o dołączeniu do Texom Stali Rzeszów podjął bardzo szybko.

Piętnastu zawodników – trzech polskich juniorów, czterech zagranicznych młodzieżowców, dwóch żużlowców formacji U-24, a także sześciu seniorów – tym gronem zarządzał będzie Paweł Piskorz, który w dalszym ciągu będzie managerem Texom Stali Rzeszów. Szeroki skład zespołu z całą pewnością nie jeden raz sprawi Pawłowi przysłowiowy "ból głowy" dotyczący składów zespołów przed poszczególnymi spotkaniami, Trzymamy kciuki za jak najlepsze wybory!

Kibice, którzy pojawili się w piątkowy wieczór, podczas wydarzenia mieli okazję zdobyć autografy zawodników, wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz zdobyć klubowe gadżety. Transmisję LIVE z wydarzenia przeprowadziła telewizja PodkarpacieLIVE. Wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i liczymy, że licznie będziecie przybywać w sezonie 2023 na H69!

 

Zawodnicy Texom Stali Rzeszów w sezonie 2023:

SENIORZY:
Kevin Wölbert
Eduard Krčmář
Peter Kildemand
Jacob Thorssell
Marcin Nowak
Jonas Jeppesen

ZAWODNICY U-24:
Rafał Karczmarz
Mateusz Tudzież

JUNIORZY:
Anže Grmek
Anders Rowe
Philip Hellström Bängs
Rune Thorst
Mateusz Majcher
Konrad Mikłoś
Nikodem Chorzępa